Tynk na ścianie

Tynki można wykonać ręcznie, ale obecnie coraz częściej prowadzone są one za pomocą specjalistycznego sprzętu jak agregaty tynkarskie.

Mieszają i transportują w ciągły sposób suche zaprawy, a potem urabiają je z wodą, aby przygotować odpowiednie zaprawy gotowe do nałożenia na nawierzchnie – agregaty tynkarskie to sprzęt, który obecnie używany jest w pracach budowlanych i wykończeniowych coraz częściej. Dzisiaj producent agregatów tynkarskich może zaoferować swoim klientom szeroki wachlarz modeli do wyboru, by wykonanie tynków maszynowych mogło być jeszcze łatwiejsze.

Czym jest tynk maszynowy?

Tynkować można sposobem tradycyjnym, czyli ręcznie, ale obecnie zamiast narzędzi tynkarskich stosuje się chętnie nowoczesne maszyny – agregaty tynkarskie. Agregat to sprzęt, za pomocą którego można wykonać tynki maszynowe.

Tynk maszynowy nie jest specjalnym typem tynku, ale termin ten odnosi się do jego nakładania. Jest on zatem nanoszony z wykorzystaniem maszyny, czyli sprzętu, jaki oferuje producent agregatów tynkarskich

Dzisiaj tynki maszynowe są bardzo popularne. Są one używane między innymi do wykańczania elewacji budynków, ich wnętrz. Mogą być nakładane na powierzchnie pionowe oraz poziome, czyli na ściany oraz na sufity.

Jak wygląda wykonanie tynku maszynowego?

Tynki maszynowe mają postać suchych mieszanek. Są one następnie umieszczane w pojemniku agregatu tynkarskiego, który miesza je i następnie łączy z wodą. Taka mieszanka może być potem nałożona na nawierzchnię.

Do aplikowania tynków maszynowych wykorzystuje się specjalne pistolety, w które wyposażone są agregaty tynkarskie. Po naciśnięciu na spust pracownik uruchamia pompę, która powoduje tłoczenie mieszanki do pistoletu – można wtedy nałożyć go na powierzchnię. Potem taki tynk wymaga dodatkowego wykończenia, czyli właściwego wygładzenia, a także musi się wysuszyć.

Za pomocą agregatów tynkarskich można nakładać różnego rodzaju mieszanki, na przykład mogą być to:

  • tynki gipsowe
  • tynki wapienne
  • tynki gipsowo-wapienne
  • tynki akrylowe
  • cementy
  • tynki wapienno-cementowe
  • wylewki maszynowe
  • zaprawy murarskie
  • zaprawy klejowe
  • zaprawy zbrojeniowe

Wobec tego urządzenia, jakie oferuje producent agregatów tynkarskich, posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych pracach wykończeniowych.

Tynkowanie maszynowe – dlaczego warto?

W porównaniu do zwykłego tynkowania ręcznego tynkowanie maszynowe ma wiele zalet. W związku z tym jest ono obecnie bardzo popularne.

Przede wszystkim tynki maszynowe nakładane agregatami tynkarskimi są znacznie szybsze w wykonaniu niż tynki ręczne. Prace mogą wtedy następować nawet trzykrotnie lub czterokrotnie szybciej. To duża oszczędność czasu, biorąc pod uwagę fakt, że tynki te stosowane są często przy pracach na dużych nawierzchniach.

Kolejna ważna kwestia to wysoka jakość tynków maszynowych. Za pomocą agregatu tynkarskiego można uzyskać tynki cienkie, równomierne, ale również wytrzymałe i trwałe. Wobec tego efekty prac mogą być wtedy jeszcze lepsze.

Nie można zapominać też o tym, że tynki maszynowe są również wszechstronne. Jak wskazano wcześniej, prace można wykonać za pomocą różnych mieszanek, które dopasowuje się indywidualnie do konkretnego zapotrzebowania, na przykład tynki gipsowe do wnętrz, tynki elewacyjne na zewnętrzne ściany budynku.

Podsumowując, tynki maszynowe to rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze wtedy, gdy konieczne jest wykonanie prac tynkarskich szybko i sprawnie. Gdy planowane są prac tynkarskie, warto postawić na firmę, która pracuje na nowoczesnych agregatach.