Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne są stosowane w różnych sytuacjach w celu leczenia dolegliwości stomatologicznych lub rozwiązywania problemów, których nie można leczyć metodami niechirurgicznymi. Kiedy najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne w stomatologii?

Chirurgia stomatologiczna – ekstrakcje zębów

Chirurgiczne ekstrakcje zębów są prowadzone w przypadku, gdy zęba nie można łatwo usunąć za pomocą prostej procedury ekstrakcji. Może to być spowodowane czynnikami, takimi jak zatrzymane zęby mądrości, poważnie zepsute lub uszkodzone zęby lub zęby o skomplikowanej strukturze korzeni. W takim przypadku chirurg musi rozciąć tkankę dziąsła przy zębie, aby następnie wydobyć go za pomocą odpowiednich narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych. Potem tkanka jest zaszywana. Dzięki temu, że zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu, nie powoduje on u pacjenta dolegliwości bólowych.

Chirurgia stomatologiczna – implanty dentystyczne

Chirurgia implantologiczna stosowana jest również w przypadku leczenia implantologicznego, czyli procedur, w trakcie których stosuje się implanty Kraków jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z profesjonalnego leczenia w tym zakresie. Leczenie implantologiczne służy do uzupełniania brakujących zębów oraz przywracania funkcji i estetyki uśmiechu. Zabiegi chirurgiczne polegają wówczas na umieszczeniu sztucznych korzeni zębów (implantów) w kości szczęki albo żuchwy w celu podparcia protez dentystycznych, takich jak korony, mosty lub protezy częściowe albo całkowite. Również zabiegi mogą być prowadzone w innych celach, na przykład w przypadku odbudowy kości przy jej zaniku.

Chirurgia stomatologiczna – chirurgia endodontyczna

W niektórych przypadkach standardowe zabiegi kanałowe mogą nie być skuteczne w leczeniu zainfekowanego zęba. W takim przypadku stosowane są dodatkowo zabiegi chirurgiczne. Chirurgia endodontyczna obejmuje różne rodzaje zabiegów, między innymi są to usunięcie wierzchołka korzenia zęba lub resekcja korzenia. Zabiegi tego typu są przeprowadzone w celu leczenia uporczywych infekcji lub powikłań dotykających kanałów korzeniowych.

Chirurgia stomatologiczna – chirurgia przyzębia

Zaawansowane choroby dziąseł, na przykład paradontoza – zapalenie przyzębia, mogą wymagać interwencji chirurgicznej w celu usunięcia kamienia nazębnego i bakterii spod linii dziąseł, przeszczepów tkanek w celu regeneracji utraconej tkanki kostnej lub dziąseł, a także innego rodzaju zabiegów. Procedury te mają na celu leczenie zmian wywołanych przez schorzenia przyzębia oraz zapobieganie dalszym uszkodzeniom struktur tkankowych podtrzymujących zęby.

Chirurgia stomatologiczna – chirurgia szczęki (chirurgia ortognatyczna)

Operacja szczęki może być wymagana w celu skorygowania poważnych wad zgryzu, których nie można skutecznie leczyć za pomocą samej ortodoncji. W takim przypadku zabiegi polegają na zmianie położenia górnej szczęki, dolnej żuchwy lub obu w celu poprawy zgryzu, wyglądu twarzy i ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Profesjonalne zabiegi stomatologiczne – chirurgia stomatologiczna Kraków – wybierz sprawdzony gabinet stomatologiczny i skorzystaj z usług na wysokim poziomie!