Jest ona jedną z najczęściej diagnozowanych chorób kardiologicznych, która również jest jedną z głównych przyczyn śmierci. Czym dokładnie jest choroba niedokrwienna serca?
Czym jest choroba niedokrwienna serca?
Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, jest dolegliwością, w której dopływ krwi do serca jest zmniejszony lub zablokowany. W rezultacie prowadzi to do zredukowania dopływu tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego. Jak wskazuje kardiolog z klinikagalena.pl, najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest gromadzenie się blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych, które dostarczają krew do serca.
Choroba niedokrwienna serca – objawy
Bardzo często choroba ta w początkowych stadiach nie powoduje żadnych zauważalnych objawów. W przypadku zgromadzenia się większej blaszki miażdżycowej może powodować ból w klatce piersiowej, określany jako dławica piersiowa oraz duszność. Ból ten może również rozprzestrzeniać się na otaczające tkanki, między innymi w kierunku brzucha, rąk, szyi oraz żuchwy i szczęki. Jeśli w zwężonej lub zablokowanej tętnicy utworzy się skrzep krwi, może to spowodować zawał serca. W razie pojawienia się objawów konieczna jest wizyta u specjalisty takiego jak lekarz kardiolog Bielsko daje dostęp do sprawdzonych kardiologów zarówno na NFZ, jak i w gabinetach prywatnych.
Kto jest narażony na chorobę niedokrwienną serca?
Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca obejmują przede wszystkim:
- nadciśnienie tętnicze – wysokie ciśnienie krwi
- wysoki poziom cholesterolu
- palenie tytoniu
- otyłość
- cukrzycę
- brak aktywności fizycznej
- rodzinną historię chorób serca
- podeszły wiek
Jak leczy się chorobę niedokrwienną serca?
Leczenie choroby niedokrwiennej serca zależy przede wszystkim od jej ciężkości i nasilenia objawów. Stosowane są najczęściej poniższe metody:
Zmiana stylu życia
Leczenie bardzo często obejmuje zmianę stylu życia, na przykład:
- zmniejszenie stresu
- regularne ćwiczenia
- rzucanie palenia
- stosowanie zdrowej dla serca diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans oraz soli
- utrzymanie zdrowej wagi
Leki
W celu zredukowania objawów pojawiających się na skutek choroby niedokrwiennej serca stosowane są też odpowiednie leki. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
- aspiryna oraz inne leki rozrzedzające krew w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepów krwi
- beta-blokery lub blokery kanału wapniowego w celu obniżenia ciśnienia krwi i częstości akcji serca
- statyny obniżające poziom cholesterolu
- nitrogliceryna w razie bólu w klatce piersiowej i dusznicy
Zabiegi medyczne
W przypadku pojawienia się poważniejszych objawów rekomendowane są procedury poprawiające przepływ krwi do serca. Najczęściej przeprowadza się w tym przypadku poniższe procedury:
- angioplastyka, która jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu balonika do zablokowanej tętnicy w celu jej poszerzenia i poprawy przepływu krwi
- wszczepienie stentów, czyli małej rurki z siatki, aby utrzymać otwartą tętnicę
- pomostowanie aortalno-wieńcowe, nazywane także bajpasami, czyli zabieg polegający na pobraniu naczynia krwionośnego z innej części ciała i użyciu go do stworzenia pomostu wokół zablokowanej tętnicy