Zazwyczaj po pożyczkę idzie się do banku. Można jednak otrzymać ją także w innych miejscach – również społecznościowo.
Pożyczki pozwalają na podreperowanie budżetu wtedy, gdy brakuje pieniędzy. O dodatkowe finansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Pożyczki udzielane są tym, które spełnią odpowiednie wymagania. Ciekawą alternatywą dla pożyczek bankowych są pożyczki społecznościowe, na przykład pożyczki społecznościowe Future Capital. Co warto wiedzieć na ich temat?
Pożyczka społecznościowa – czyli jaka?
Społecznościowe mogą być media, na przykład jak Facebook czy Instagram, ale również pożyczki. Podczas gdy praktycznie każdy wie, czym są media tytułowane jako społecznościowe, wiedza na temat pożyczek społecznościowych jest już znacznie mniejsza. Warto zatem poświęcić czas na wyjaśnienie tego terminu.
Pożyczka społecznościowa to rodzaj pożyczki, która udzielana jest pozabankowo. Oferuje ją jednak nie firma, ale osoby prywatne określane jako inwestorzy. Pożyczki te udzielane są za pośrednictwem specjalnych portali, które pełnią wtedy rolę pośrednika pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcami.
Tym, co różni pożyczki społecznościowe, na przykład pożyczki społecznościowe Future Capital, od zwykłych pożyczek bankowych, jest forma ubiegania się o finansowanie. W tym przypadku to pożyczkobiorca wystawia specjalną ofertę – aukcję pożyczkową, w której informuje o kwocie, okresie spłaty, celu pożyczki, a nawet oprocentowaniu, aby zachęcić inwestorów do pożyczenia mu środków. Gdy uda się zebrać potrzebną sumę, pożyczka może być udzielona.
Społecznościowa pożyczka – kwota i okres spłaty
Kwoty pożyczek społecznościowych ustalane są indywidualnie przez pożyczkobiorcę, dlatego może on sam wskazać taką, która jest mu potrzebna. Przykładowo, pożyczki społecznościowe Future Capital skierowane do klientów biznesowych pozwalają na pożyczenie sporych kwot rzędu setek tysięcy złotych. Samodzielnie ustala się również okres spłaty, który na ogół wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. W ten sposób ustala się także wysokość raty. Oczywiście, powodzenie aukcji pożyczkowej zależy od weryfikacji pożyczkobiorcy, a także od proponowanego oprocentowania. Zatem pożyczka społecznościowa może nie być przyznana wtedy, gdy po prostu nie uda się zachęcić inwestorów.
Pożyczki społecznościowe – dla kogo?
Z pożyczek społecznościowych mogą korzystać wszystkie osoby, także te posiadające obecnie niespłacone długi zapisane w BIK czy w BIG. Społecznościowe pożyczki są udzielane klientom indywidualnym, ale również biznesowym, na przykład przez skierowany do nich serwis oferujący pożyczki społecznościowe Future Capital. Tym, co wyróżnia pożyczki społecznościowe, jest zatem możliwość uzyskania finansowania nawet wtedy, gdy bank czy parabank – firma pożyczkowa nie przyznałaby pieniędzy.
Jak można uzyskać pożyczkę społecznościową?
Aby uzyskać pożyczkę przez portal pożyczek społecznościowych, należy postępować według poniższych kroków:
- Rejestracja na stronie internetowej pożyczek społecznościowych – podanie niezbędnych danych, aby założyć własne konto użytkownika.
- Przeprowadzenie dodatkowych weryfikacji, aby uzyskać większą wiarygodność wśród inwestorów, na przykład weryfikacja dowodu osobistego, weryfikacja BIK.
- Wypełnienie wniosku, w którym opisuje się swoje wymagania dotyczące kwoty, okresu spłaty pożyczki, jej celu, oprocentowania, zabezpieczenia.
- Opublikowanie aukcji pożyczkowej na stronie serwisu.
- Zaczekanie, aż znajdą się inwestorzy gotowi do wpłacenia pieniędzy na pożyczkę. Aukcja pożyczkowa ma określony czas trwania.
- Wypłacenie pieniędzy z pożyczki – serwis pożyczek społecznościowych pobiera wtedy także prowizję.
- Spłacenie pożyczki – spłata zobowiązania następuje według wyznaczonego harmonogramu.