W wielu firmach znajdują się pokaźne archiwa zawierające płyty CD. Co wtedy, gdy trzeba je zlikwidować?

Płyty CD były kiedyś powszechnie używane w przechowywaniu danych. Teraz zastępują je inne nośniki, w tym także dyski działające w chmurze, które są bardziej niezawodne i łatwiejsze w dostępie do danych. Gdy firma posiada sporo płyt CD, które nie są już potrzebne, wówczas pojawia się pytanie – co z nimi zrobić? Konieczne jest specjalistyczne niszczenie płyt CD. Jak to zrobić?

 

W jaki sposób zniszczyć płyty CD?

Aby pozbyć się płyt CD, należy pamiętać o tym, że duże znaczenie ma nie tylko wyrzucenie ich do właściwego pojemnika na odpady. Na płytach mogą znajdować się bowiem różne wrażliwe dane, które wymagają właściwej ochrony przed przejęciem przez niepowołane do tego osoby.

 

Zatem niszczenie płyt CD powinno odbywać się tak, aby nie można było już odczytać znajdujących się na nich informacji, a także tak, aby nie były one zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

 

Jak samodzielnie zutylizować płyty CD?

Firma, która dysponuje płytami, może zdecydować się na samodzielne zniszczenie tych nośników danych. W tym celu można zastosować powszechnie używane niszczarki, których celem jest pocięcie płyty CD, aby nie było możliwe jej ponowne odtworzenie. Następnie ścinki wyrzuca się do kosza na odpady zmieszane.

 

Tego typu metoda jest jednak kłopotliwa, gdy niszczenie płyt CD ma dotyczyć wielu nośników. Ponadto wiele firm woli posiadać dowód zniszczenia płyt w postaci potwierdzenia wystawionego przez zewnętrzną firmę, by w razie potrzeby można było udowodnić, że utylizacja odbyła się zgodnie z przepisami.

 

Komu powierzyć niszczenie płyt CD?

Aktualnie w Polsce działa wiele firm, których domeną jest niszczenie płyt CD. Zapewniają one swoim klientom profesjonalną, kompleksową obsługę, która polega na odbiorze nośników, a następnie na ich specjalnym zutylizowaniu zgodnie z regułami sztuki.

 

Powierzając nośniki danych jak płyty, a także pamięci pendrive czy dyski twarde, można mieć pewność, że zostaną one odpowiednio zutylizowane. Firmy dysponują specjalistycznym zapleczem pozwalającym na pozbycie się nośników i znajdujących się na nich danych, a także dokumentują cały proces, wystawiając również odpowiednie dowody potwierdzające dokonanie utylizacji.

 

Firmy wykonujące usługowe niszczenie płyt CD mogą zapewnić swoim klientom pełną obsługę, która obejmuje również odebranie nośników od klienta. Dzięki temu nie trzeba dowozić ich bezpośrednio do firmy, ponieważ ich odbiorem zajmą się jej pracownicy. W efekcie niszczenie płyt CD jest łatwe, szybkie i wygodne.