Nowoczesna implantologia stomatologiczna oferuje niezwykłe możliwości w ramach odbudowy zębów w całej jamie ustnej. Kiedy warto zdecydować się na zabiegi implantologiczne?

Implanty zębowe umożliwiają zastąpienie nieistniejącego już zęba. Mogą być one używane nie tylko w przypadku pojedynczych zębów, lecz również wtedy, gdy u pacjenta występuje bezzębie. Gdy planowane jest leczenie implantologiczne w Krakowie, warto, aby wykonał je wyjątkowy stomatolog w Krakowie, który ma w tym zakresie rozbudowaną wiedzę oraz duże doświadczenie.

Jak wyglądają implanty stomatologiczne?

Aby implant mógł zastąpić w pełni utracony ząb, musi mieć on odpowiednią konstrukcję. Implanty stomatologiczne składają się z trzech głównych elementów:

  • Wszczep – jest to właściwy implant, który umieszczany jest w kości żuchwy albo kości szczęki i zastępuje on korzeń zębowy,
  • Korona lub proteza – są nakładane na wszczepy, to te elementy widoczne są w jamie ustnej pacjenta.
  • Łącznik – jest on umieszczany pomiędzy wszczepem a koroną lub protezą zębową.

W implantologii stosowane są różne rodzaje wszczepów, co pozwala także na uzyskanie bardzo dobrych efektów nawet w trudnych przypadkach.

Przykładowo u pacjentów, u których doszło do zaniku kości w szczęce, można zastosować implanty zygomatyczne, które wszczepiane są bezpośrednio do kości jarzmowych.

Kiedy warto zdecydować się na implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też mogą być one wykorzystane u praktycznie każdego pacjenta, u którego doszło do utraty zęba lub zębów, a który nie ma ku temu przeciwwskazań.

W przypadku pojedynczych braków implant stomatologiczny może dać wrażenie naturalnego zęba. Tego typu proteza jest stała i nie wymaga ona żadnego specjalnego traktowania – można korzystać z niej jak ze zwykłych zębów.

Bardzo często implanty są wybierane także wtedy, gdy doszło do utraty mnogich zębów. Przykładowo przy bezzębiu stosuje się specjalne systemy implantów, na przykład protezę umieszcza się na 4 lub 6 implantach wszczepionych w kości.

Implanty zębowe – najważniejsze zalety

Leczenie implantologiczne zębów, które może wykonać u pacjenta wyjątkowy stomatolog w Krakowie, ma związek z licznymi korzyściami. Dlaczego warto zdecydować się na taki zabieg?

Wśród najważniejszych zalet implantów stomatologicznych znajdują się:

  • Trwałość – wszczepiony implant może służyć przez kilkadziesiąt lat, co oznacza, że można używać go także przez całe życie,
  • Wygoda – implanty zachowują się jak zwykłe zęby, dlatego są dla pacjenta bardzo wygodne, nie powodują problemów z mową, ran w jamie ustnej,
  • Estetyka – implanty mogą dać efekt naturalnych zębów,
  • Łatwa pielęgnacja – implanty zębowe można myć tak samo, jak naturalne zęby,
  • Szerokie zastosowanie – można wykorzystać je zarówno wtedy, gdy występują pojedyncze braki, jak i wtedy, gdy są one mnogie.
  • Funkcjonalność – implanty mogą być używane zwyczajnie, na przykład można jeść z nimi twarde pokarmy.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Cena implantów jest zależna od ich rodzaju oraz od gabinetu, w którym prowadzony jest zabieg. Zazwyczaj ceny zaczynają się od około 4 tysięcy złotych za pojedynczy brak. W przypadku większych braków koszty wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, lecz leczenie praktycznie wystarcza na całe życie.

Aby uzyskać dokładne informacje o cenach, warto umówić się na wizytę konsultacyjną, podczas której wyjątkowy stomatolog w Krakowie będzie mógł zalecić najlepsze metody leczenia implantologicznego.