Pierścionek zaręczynowy to rodzaj biżuterii, która powinna być dobrana po długim namyśle. O czym warto wtedy pamiętać?

Tradycyjnie podczas zaręczyn partner wręcza swojej wybrance serca pierścionek.  Na co warto wtedy zwrócić uwagę? Oto najważniejsze parametry, które określają pierścionki zaręczynowe, a także porady, jak je dobrać.

Pierścionki na zaręczyny – kruszec

Do wykonania pierścionków zaręczynowych wykorzystuje się różne rodzaje kruszców. Największym zainteresowaniem cieszy się złoto, które uznawane jest za eleganckie, ponadczasowe, luksusowe. Złote pierścionki zaręczynowe wykonuje się nie tylko ze złota żółtego, ale również popularnego teraz złota białego oraz złota różowego, które ma lekko miedziany odcień. Dostępne są też pierścionki, które łączą w sobie różne kolory złota. Poza złotem pierścionki zaręczynowe są produkowane także z innych materiałów, na przykład niedrogiego srebra, droższej platyny czy tytanu.

Piękny pierścionek zaręczynowy – kamień

Klasyczny pierścionek zaręczynowy inkrustowany jest diamentem – jednym lub wieloma diamentami. To kamienie, które nadają mu ekskluzywny wymiar oraz dużą wartość. Gdy nie wiesz, jaki pierścionek wybrać, to właśnie złoty pierścionek z diamentami będzie strzałem w dziesiątkę.

Jednak poza diamentami można zdecydować się również na inne rodzaje kamieni szlachetnych, na przykład na zielonkawe szmaragdy, żółte topazy, niebieskie szafiry czy czerwone rubiny. Gdy wybranka serca lubi niebanalną biżuterię, w takim przypadku biżuteria wykończona kolorowymi kamieniami – także z różnymi łączonymi ze sobą kolorami, będzie doskonałym pomysłem na zaręczyny.

Dopasowany pierścionek zaręczynowy – rozmiar

Aby pierścionek zaręczynowy pasował do dłoni wybranki, powinien mieć o odpowiedni rozmiar. Pierścionki oferowane są w wielu rozmiarach, które określa się na podstawie obwodu palca lub jego przekroju.  Aby sprawdzić rozmiar, najlepiej odrysować noszony przez wybrankę pierścionek, a potem zmierzyć jego przekrój – średnicę. W cel u sprawdzenia rozmiaru najlepiej skorzystać z dostępnych w internecie tabeli rozmiarowych. Jeżeli okaże się, że pierścionek nie pasuje idealnie, często sklep może wymienić go na inny. Warto zatem sprawdzić, czy jest to możliwe. Osobom wybierającym się do sklepów jak jubiler Kraków również daje taką możliwość.

Pierścionek zaręczynowy – cena

Na cenę pierścionka zaręczynowego wpływa szeroka gama czynników, w tym między innymi zastosowane kruszce i kamienie, jego styl, stopień skomplikowania wzoru, a także marka. Zdecydowana większość mężczyzn decyduje się na zakupienie pierścionka zaręczynowego kosztującego około 1 tysiąc złotych. W tej cenie można otrzymać piękny pierścionek z niewielkim diamentem lub z innym kamieniem szlachetnym. 

Warto pamiętać o tym, że ceny w mniejszych zakładach jubilerskich najczęściej są niższe niż w znanych sieciach. Właśnie dlatego wtedy, gdy szuka się pierścionka pięknego, trwałego, ale też niedrogiego, warto odwiedzić różne sklepy – także te, które nie są sygnowane znanymi markami.