Porady dla kierowców, jak zadbać o przegub napędowy

Głównym celem przegubu napędowego jest przenoszenie napędu na koła ze skrzyni biegów. Jak zadbać o ten komponent?

Podobnie jak wiele innych elementów samochodowych, także przegub napędowy jest narażony na skutki eksploatacji. Gdy dochodzi do jego zużycia, pojawiają się zauważalne objawy. To znak, że przegub należy poddać naprawie lub wymienić go na nowy.

Przeguby napędowe – podstawowe informacje

Przeguby napędowe dzielone są na dwie kategorie – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze zlokalizowane są przy skrzyni biegów, natomiast te drugie montowane są przy kołach.  Większość samochodów korzysta z przegubów przy kołach przednich – wtedy napęd przenoszony jest na przednie koła. Gdy napęd jest przenoszony na koła tylne, wówczas przeguby działają między główną przekładnią oraz mostem napędowym. Aby przegub napędowy mógł posłużyć na długi czas i nie wymagał kosztownej naprawy lub wymiany, warto pamiętać o paru ważnych poradach. Sprawdź, jak użytkować samochód wyposażony w ten komponent!

Jak zadbać o przeguby napędowe w samochodzie?

Zasadniczo przeguby napędowe nie są elementami, które ulegają szybkiemu zniszczeniu. Cechuje je długa żywotność, dlatego też ich wymiana czy naprawa nie są wymagane często. Warto jednak zaznaczyć, że nieprawidłowa eksploatacja samochodu może doprowadzić do szybszego uszkodzenia tych komponentów.

Co ważne, na usterki bardziej narażone są samochody, w których napęd odbywa się na przednie koła. W tym przypadku przegub napędowy musi pracować pod kątem, co przekłada się na jego większe obciążenie, a tym samym obniżoną wytrzymałość.

Do uszkodzenia przegubów napędowych może dojść wtedy, gdy:

  • gwałtowanie rusza się ze skręconymi kołami – wtedy przeguby pracują pod znacznym obciążeniem, dlatego są bardziej narażone na uszkodzenia
  • dochodzi do buksowania kół, na przykład przy próbie ruszania ze śniegu – wtedy także przeguby niszczą się szybciej
  • uszkodziły się gumowe osłony przegubów – zabezpieczają one te elementy przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzenie może wywołać przejechanie po gałęziach, ale wytrzymałość gumy zmniejsza się także z czasem, więc w starszych autach dochodzi do jej łatwego zniszczenia
  • zanieczyszczenie przegubów – gdy dochodzi do uszkodzenia gumowych osłon przegubów, w takim przypadku są one bardziej narażone na zanieczyszczenie, na przykład ze smaru, piasku, wody, błota – może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia tych elementów

Wobec tego przegub napędowy najlepiej chronić przed uszkodzeniami przez odpowiednią eksploatację samochodu – łagodne ruszanie z prostych kół, unikanie jeżdżenia po nawierzchniach, które mogą uszkodzić osłony. Warto też regularnie sprawdzać stan osłon i przegubów, aby w porę przeprowadzić naprawę.

Kiedy wymienić przeguby napędowe?

W niektórych przypadkach przegub napędowy wystarczy tylko naprawić, na przykład oczyścić i założyć nową osłonę. Jednak wtedy, gdy jest on znacznie uszkodzony, pozostaje jedynie jego wymiana. Naprawę uszkodzonych przegubów warto polecić serwisom mającym w tym duże doświadczenie. Wtedy można otrzymać kompleksową pomoc – mechanik zdiagnozuje usterkę, zdemontuje element, a następnie zamontuje nowy. Koszty wynoszą od kilkuset do ponad tysiąca złotych zależnie od modelu auta.