Jak sprzątać małe mieszkanie? Szybkie i efektywne sposoby

Nawet niewielkie mieszkania w bloku trudno utrzymać w czystości i porządku, jeśli nie przestrzega się kilku podstawowych zasad. Jak zapanować nad bałaganem i sprawić, by lokum było uporządkowane, a dzięki temu optycznie większe?

Każdy domownik dba o swój rewir

Osoby, które nie mieszkają same, tylko z partnerem lub także z dziećmi, powinny wprowadzić system, by każdy od najmłodszych lat wykonywał jakieś domowe obowiązki. Nauczenie kilkulatka, by posprzątał po zabawie klocki, wpoi w nim odpowiedzialność i powoli wprawi w samodzielne życie, które kiedyś rozpocznie. Sprzątanie swoich pomieszczeń – mąż gabinetu i garażu, dzieci swoich pokoi lub salonu, gdzie grają na konsoli, odciąży jedną osobę i sprawi, że sprzątanie będzie znacznie mniej czasochłonne. Zaangażowanie drugiej, trzeciej czy czwartej osoby usprawni i przyspieszy ten proces. 

Wykorzystaj pudła i opakowania

W mieszkaniu o niewielkim metrażu każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Prostym patentem, by je uporządkować i dodać optycznie objętości, jest chowanie rzeczy do pudeł, kartonów, szaf i szuflad. Jest to najszybsza metoda, np. gdy przyjdą niezapowiedziani goście, by nadać wnętrzom ład i sprawić, by wyglądały dobrze. Istotny jest również system, jak przechowywać rzeczy – te, z których korzystamy najczęściej, powinny być na wierzchu, a inne – np. zimowe ciuchy latem – można schować w najdalszy kąt szafy lub pawlacza. 

Odsłoń podłogę

To jedna z zasad, która sprawia, że mieszkanie wygląda na bardziej uporządkowane, a przy okazji również optycznie większe. Usunięcie lub schowanie rzeczy, które zalegają na podłodze, to kolejny szybki patent na nadanie pokojowi ładu. 

Wciel w życie zasadę 2 minut 

Polega ona na tym, że jeśli coś zajmuje nie więcej niż 2 minuty – np. ścielenie łóżka, mycie naczyń po obiedzie czy zdjęcie ubrań z suszarki – to warto od razu się za to zabrać. Jeśli nazbiera się kilka lub kilkanaście takich czynności, to będą one wymagały już nie dwóch, ale dwudziestu czy czterdziestu minut. Istnieje także cały szereg czynności – wywabienie niewielkiej plamy czy starcie wylanego soku z blatu – które nie trwają nawet dwóch minut, ale wymagają błyskawicznej reakcji, bo później trudniej o ich naprawę. 

Porządkuj od góry do dołu

Sprzątanie, by było efektywne, warto rozpocząć od najwyższych partii pomieszczenia: sufitów, wysokich półek czy szaf. Drobiny startego kurzu spadnie niżej, na podłogę, dlatego odkurzenie jej warto zostawić na sam koniec. 

Przejrzyj rzeczy i zrób w nich remanent 

By w mieszkaniu, szczególnie o niewielkim metrażu, zapanował ład i porządek, warto zrobić przegląd rzeczy, bibelotów, ubrań, a nawet mebli – zepsute wyrzucić, a nieużywane sprzedać lub oddać. Im mniej rzeczy, tym łatwiej zapanować nad ewentualnym chaosem. Stara zasada, którą można zastosować w urządzaniu wnętrz, głosi: less is more. Umiar i minimalizm są zawsze w cenie. 

Wynajmij kogoś do pomocy

Zapracowane osoby, które po prostu nie mają czasu na regularne porządki w mieszkaniu, mogą skorzystać z pomocy innych. Mowa tutaj o usługach sprzątania, rozliczanych za każdą przepracowaną godzinę. Im mniejsze mieszkanie, tym krótszy czas, by całe posprzątać (nawet gruntownie). Finalnie cena jest na tyle atrakcyjna, że wiele osób może sobie na to pozwolić.