Karnisz może być zamontowany do ściany albo do sufitu. O czym warto pamiętać, wybierając karnisz sufitowy?

Za pomocą karnisza sufitowego można powiesić przy oknie firanki i zasłony. Dobór odpowiedniego karnisza ma duże znaczenie, ponieważ to od niego będzie zależeć wygląd wnętrza i wygoda korzystania z osłon okiennych.

 

Kiedy warto wybrać karnisz sufitowy?

Na karnisz do sufitu warto zdecydować się przede wszystkim w pomieszczeniach o niższej lub średniej wysokości stropu, na przykład do około 250-300 cm. W przeciwnym przypadku trudno będzie dobrać zasłony i firanki o odpowiedniej wysokości.

 

Zastosowanie karnisza sufitowego pozwala wtedy również na optyczne podwyższenie wnętrza, dlatego często jest on wybierany w pomieszczeniach niższych, mniejszych.

 

Karnisze sufitowe – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje karniszów sufitowych. Na jaki karnisz do sufitu warto się zdecydować?

 

Karnisz drewniany

To tradycyjny rodzaj karnisza wykonanego z litego drewna. Jest on relatywnie lekki i ma atrakcyjny, rustykalny wygląd. Często jest też wykańczany za pomocą dekoracyjnych końcówek. Nie ma możliwości jego rozsuwania, dlatego należy kupić go w optymalnym wymiarze.

 

Karnisz metalowy

Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj karnisza okiennego. Wykonany jest najczęściej ze stalowej albo aluminiowej rurki, która umieszczana jest na uchwycie z tego samego materiału. Tego typu karnisze mogą być rozsuwane, dlatego można wtedy odpowiednio dopasować ich długość do własnych potrzeb, Na ogół są one również tańsze od karniszy drewnianych.

 

Karnisz szynowy

Tego typu karnisz do sufitu ma formę szyny, która jest montowana do sufitu. Może być ona również zamontowana w suficie podwieszanym, dzięki czemu nie jest ona wtedy widoczna. Stosowane są także maskownice do karniszy szynowych. Ich atutem jest możliwość montowana kątowego z użyciem elementów narożnych. Pasują one do wielu wnętrz – tradycyjnych oraz nowoczesnych.

 

Jak zamontować karnisz do sufitu?

Montując karnisz do sufitu, należy pamiętać, aby zastosować odpowiedni rodzaj kołków, które zapewnią stabilne mocowanie. W przeciwnym przypadku karnisz może spadać.