Oświetlenie awaryjne jest w stanie poprawić poziom bezpieczeństwa w razie groźnych zdarzeń. Co warto wiedzieć o lampach awaryjnych?

Nowoczesne lampy awaryjne mogą zadbać o kompleksową ochronę w razie wystąpienia pożarów, przerw w zasilaniu oraz innych sytuacjach, gdy standardowe oświetlenie nie działa. Stosowanie tego typu oświetlenia jest obowiązkowe w wielu obiektach, by zapewnić właściwą ochronę dla ludzi.

 

Czym są lampy awaryjne?

Termin jak lampy awaryjne czy oświetlenie awaryjne odnosi się do różnego rodzaju oświetlenia, którego celem jest zapewnienie światła w sytuacji, gdy standardowe oświetlenie nie działa.

 

W skład oświetlenia awaryjnego wchodzi oświetlenie rezerwowe, inaczej zapasowe, a także oświetlenie ewakuacyjne.

 

Oświetlenie zapasowe ma na celu zapewnienie oświetlenia w sytuacji, gdy inne rodzaje oświetlenia nie działają, lecz nie pojawia się zagrożenie. Za jego pomocą można dokończyć prowadzone procesy, na przykład produkcyjne.

 

Oświetlenie ewakuacyjne jest stosowane w przypadku pojawienia się zagrożenia. Jego zadaniem jest umożliwienie sprawnej ewakuacji z budynku znajdujących się w nim osób.

 

Kiedy konieczny jest montaż oświetlenia awaryjnego?

Lampy awaryjne montowane są obecnie w wielu obiektach. Wymóg ten dyktowany jest przepisami prawa.

 

Montaż oświetlenia awaryjnego jest konieczny między innymi w:

  • salach widowiskowych
  • czytelniach
  • teatrach
  • kinach
  • muzeach
  • lokalach sportowych
  • lokalach rozrywkowych

 

Przepisy wskazują, że montaż jest konieczny wtedy, gdy przeznaczone są one dla ponad 200 osób.

 

Również lampy awaryjne powinny być montowane budynkach użyteczności publicznej, produkcyjnych, magazynowych oraz w obiektach zamieszkania zbiorowego, jeżeli mają one metraż większy niż 2000 metrów kwadratowych. Również oświetlenie to powinno być montowane w garażach ze sztucznym oświetleniem o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych.

 

Ponadto lampy awaryjne montowane są na drogach ewakuacyjnych w tych budynkach, z których korzystają osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, które są jedynie oświetlane światłem sztucznym oraz w budynkach wysokościowych.

 

Gdzie można kupować lamp awaryjne?

Realizacją systemów oświetlenia awaryjnego zajmują się firmy posiadające doświadczenie w tym obszarze. Takie wsparcie zapewnia między innymi firma awex.eu.

 

Lampy awaryjne mogą być kupowane również we własnym zakresie w sklepach specjalizujących się w sprzedaży wyposażenia tego typu.

 

Jakie oświetlenie awaryjne stosowane jest w budynkach?

Oświetlenie awaryjne musi być odpowiednio dobrane do konkretnego miejsca jego montażu.

 

Najczęściej stosowane są różnego rodzaju oprawy awaryjne, które mogą być podłączane do instalacji lub mogą być wyposażone w akumulatory. Oprawy te montowane są na ścianach i na sufitach budynków.

 

Warto również pamiętać o tym, że do montażu lamp awaryjnych podłączanych do sieci konieczne jest stosowane specjalnych kabli i przewodów o odporności ogniowej.

 

Systemy oświetlenia awaryjnego są zarządzanie za pomocą jednostki centralnej, która uruchamia je automatycznie w sytuacji, w której pojawia się zagrożenie.