Mech chrobotek w przestrzeni publicznej

Rośliny doniczkowe mają wiele zalet. To nie tylko znakomite dekoracje, wiele kwiatów oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i pozytywnie wpływa na nastrój domowników. Duża ilość zieleni sprawia, że czujemy się dobrze, mamy więcej energii i chęci do działania.  Chcemy też po prostu przebywać w danym pomieszczeniu. Co jednak jeśli nie wystarczają nam już zapełnione parapety? W kątach pokojów, z dala od światła naturalnego, nie sposób przechowywać roślin. Jest jednak na to rada – mech chrobotek, czyli ogród na ścianie.

Mech chrobotek – żywa dekoracja na ścianie

Chrobotek reniferowy właściwie nie jest mchem, tylko porostem. Pochodzi ze Skandynawii. W XVIII wieku karmiono nim zwierzęta (renifery uwielbiają go do dziś). Obecnie stanowi jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich. Najczęściej pokrywa się nim spore fragmenty ścian w salonie. Co ciekawe, żywa (zaimpregnowana) ozdoba na ścianie ma wiele zalet. Mech ten nie posiada żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu może znaleźć się w domu każdego alergika, gdyż nie uczula. Jest też zupełnie samowystarczalny, nie musimy go podlewać.

Jak dbać o mech w domu?

Chrobotek pobiera potrzebną wilgoć z otoczenia, trzeba jedynie pamiętać, że musi znajdować się w pomieszczeniu, gdzie występuje 40-60% wilgotności i nie może być bezpośrednio wystawiony na działanie promieni słonecznych. Znakomicie sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach i kątach z dala od okien, w których zawsze brakuje zieleni z powodu braku dostępu słońca. Jeśli zapewnimy mchu odpowiednie warunki, będziemy się nim mogli cieszyć nawet 15 lat. Należy jednak pamiętać o tym, aby go nie zraszać, gdyż producenci farbują go na soczysty zielony kolor. Jeśli farba zetknie się z wodą – spłynie po ścianach do samej podłogi i zafarbuje wszystko wokół. Oryginalny kolor mchu to biel, beż i szarości. W sklepach najczęściej można zetknąć się z wariantem zielonym (w różnych odcieniach), ale niektórzy oferują farbowanie chrobotka również i na inne kolory.

Mech na ścianie

Gdzie zastosować mech?

Chrobotek to bardzo uniwersalna ozdoba. Sprawdzi się w każdym wnętrzu, bez względu na to, czy preferujemy styl nowoczesny, klasyczny lub skandynawski. Coraz częściej można się z nim spotkać w mieszkaniach i domach prywatnych, ale także i w firmach czy biurach. Zieleń działa kojąco i relaksująco, dzięki czemu atmosfera w pomieszczeniu powinna być spokojna i bardziej przyjazna. Mech można umieścić właściwie wszędzie, nawet w łazience pozbawionej okien (i będzie świetnie się tam czuł z dala od światła słonecznego i z odpowiednim poziomem wilgoci w powietrzu). Zazwyczaj projektanci zalecają utworzyć gruby pas od podłogi po sufit w salonie lub we wspólnych pomieszczeniach w firmie, w których pracownicy mogą odpocząć podczas przerwy. Ale chrobotkiem można pokryć całe ściany. Bardzo popularne są obecnie ozdoby z mchu – obrazy w drewnianych ramkach, dekoracje w kształcie drzewa z mchem na gałęziach w postaci korony, ozdoby w słoikach czy niewielkie pudełeczka, które można ustawić na stoliku kawowym.

Ciekawostki o chrobotku

Mech ten można zakupić w sklepach ogrodniczych, niektórych niewielkich pracowniach florystycznych oraz, oczywiście, przez internet. Można kupić chrobotek na gramy lub kilogramy i samemu tworzyć dekoracje, albo zdecydować się na gotowe panele (to znacznie droższa opcja, jednak idealna dla osób, które nie mają zdolności manualnych a zależy im na wyjątkowych ozdobach w domu). Co ciekawe, mech w Polsce jest pod ochroną – nie wolno go zrywać, niszczyć czy przesadzać. Chrobotek, który jest wykorzystywany na ścianach, jest sprowadzany z innych krajów – Szwecji, Norwegii czy Finlandii.