Na nośnikach elektronicznych przechowuje się wiele ważnych informacji. Właśnie dlatego wymagają one specjalistycznego niszczenia.
Ważne projekty, dokumenty elektroniczne z danymi osobowymi, faktury i rachunki czy też osobiste notatki i inne pliki – dyski twarde i pamięci przenośne zawierają różne rodzaje danych. Niektóre z nich to tak zwane dane wrażliwe, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Jak temu zapobiec? Konieczne jest profesjonalne niszczenie danych. Na czym dokładnie polega taka procedura?
Dlaczego niszczenie danych firmowych jest ważne?
Najczęściej w kontekście niszczenia danych mówi się o firmach. To one wykorzystują każdego dnia miliony komputerów na całym świecie. Na ich dyskach gromadzone są wtedy miliardy gigabajtów danych.
Gdy komputer lub też inne urządzenie wykorzystujące nośnik danych nie będzie już używane, w takim przypadku należy poddać je profesjonalnemu niszczeniu.
Powody niszczenia danych:
- wymogi prawne – dotyczą głównie danych osobowych
- zapobieganie przejęciu danych przez konkurencję
- uniknięcie ryzyka utraty wiarygodności
Oczywiście, na profesjonalne niszczenie danych może zdecydować się również każda osoba, której zależy na tym, aby uniknąć przejęcia jej ważnych danych.
Jak wygląda niszczenie danych elektronicznych?
Niszczenie danych zgromadzonych na nośnikach jak dyski twarde, pendrive, płyty powinno odbywać się zgodnie z wymogami przepisów, aby w ten sposób zapobiec sytuacji, gdy zostaną one w jakiś sposób odzyskane.
Proces niszczenia jest także zależny od tego, na jakim nośniku są one przechowywane. Jak prowadzi się niszczenie danych na różnych nośnikach?
Niszczenie płyt CD i DVD
W przypadku płyt CD oraz DVD niszczenie danych odbywa się w sposób mechaniczny, czyli nośniki danych są wtedy odpowiednio uszkadzane, głównie cięte na mniejsze kawałki, aby w te sposób nie było możliwe ich ponowne odtworzenie.
Do niszczenia płyt stosowane są specjalistyczne niszczarki, które podobne są do tych używanych przy niszczeniu dokumentów. Posiadają jednak znacznie ostrzejsze i mocniejsze noże, dlatego mogą bez problemu pociąć również twardsze materiały jak płyty.
Niszczenie dysków twardych
Na dyskach twardych przechowuje się mnóstwo informacji, więc w ich przypadku niszczenie danych ma bardzo duże znaczenie. W tym przypadku samo wymazanie danych z dysku nie pomoże, ponieważ zapisane na nim informacje można odzyskać.
Niszczenie danych na dyskach twardych może odbywać się metodami programowymi, czyli logicznymi, a także metodami sprzętowymi, czyli fizycznymi.
Metody programowe polegają na wielokrotnym nadpisywaniu na dysku nowych danych, dlatego też nie jest możliwe odzyskanie z nich informacji. Co ważne, dysk może być dalej używany, na przykład po odsprzedaży.
Metody fizyczne polegają natomiast na niszczeniu samych nośników danych. W tym przypadku nośnik nie będzie nadawał się już do powtórnego użytkowania. Gdy jednak utylizacja nie będzie wykonana prawidłowo, wtedy z dysku można odzyskać dane.
Spotykane są także inne metody, na przykład chemiczne, w przypadku których dochodzi do zniszczenia dysku za pomocą substancji powodujących jego uszkodzenie.
Niszczenie danych z pamięci elektronicznych
Pamięci elektroniczne, na przykład typu pendrive są już niszczone w podobny sposób do dysków twardych, dlatego mogą być one nadpisywane albo uszkodzone mechanicznie.
Najlepiej niszczenie danych powierzyć specjalistycznym firmom, które mają w tym zakresie duże doświadczenie i mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w tym zakresie – od odbioru nośników, poprzez ich utylizację, a skończywszy na udokumentowaniu zniszczenia.