Rolety - rodzaje i style

Mini rolety, rolety w kasecie, a może rolety dzień-noc? Wybór jest spory. Sprawdź, co pasuje do nowoczesnych wnętrz!

Rolety pozwalają na przysłonięcie okien i uzyskanie większej prywatności. Mogą też ograniczyć nasłonecznienie wnętrza. Firmy oferujące rolety, w tym firma rolety START Lublin, proponują klientom szeroką gamę różnych modeli. Co wybrać? Oto przegląd rodzajów i stylów rolet pasujących do nowoczesnych wnętrz.

Mini rolety

To najtańsza i jednocześnie najprostsza propozycja. Rolety te sprawdzą się w wielu wnętrzach, w tym w sypialni, salonie czy w kuchni. Zbudowane są z materiału nawijanego na wał umieszczony nad oknem – na ramie okiennej, ścianie czy suficie. Firmy oferujące mini rolety mogą zaproponować swoim klientom szeroką gamę tkanin do wyboru. Wśród nich znajdują się między innymi te jednolite, ale też wzorzyste, na przykład w ornamenty. Aby dopasować je do wnętrza, najlepiej wybrać te korespondujące kolorystycznie z ramami okien lub innymi elementami stałymi, na przykład podłogą,. Na stronie firmy START Lublin można sprawdzić różne warianty materiałów, które mogą być wykorzystane do wykonania rolet.

Rolety w kasecie

Konstrukcja tych rolet jest podobna do modelu mini, jednak różni się od niego kasetą, która zabezpiecza wał. Dodatkowo rolety te wyposażane są w prowadnice umieszczane na bokach okien – zabezpieczają one boki rolety i przytrzymują ją w miejscu, gdy okno jest uchylone. Asortyment materiałów jest taki sam, jak w przypadku mini rolet. Można zatem przebierać w rozmaitych wzorach i kolorach pasujących do praktycznie każdej stylizacji.

Rolety dzień-noc

Gdy poszukujesz nowocześnie wyglądającej rolety, która będzie mogła zastąpić firankę, w takim przypadku rolety dzień-noc to najlepsza propozycja. Także oferuje je firma START Lublin – są one produkowane na wymiar, dlatego można dopasować je specjalnie do wielkości okna. Roleta dzień-noc charakteryzuje się dwuwarstwową konstrukcją. Zbudowana jest z materiału w pasy – jedne z nich przepuszczają, natomiast drugie zatrzymują światło. Poprzez sterowanie roletą można zatem zablokować dopływ światła całkowicie, częściowo lub wpuścić je do wnętrza. Roleta może być też uniesiona w górę. Takie rolety świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. Producenci oferują je w podstawowych kolorach – biały, szary, brązowy, beżowy. W takim przypadku najlepiej dopasować je do kolorystyki ramy okiennej lub do aranżacji wnętrza.

Rolety plisowane – plisy

Interesującą propozycją do nowoczesnych przestrzeni są również rolety plisowane. Tego typu rolety okienne charakteryzują się harmonijkową budową, która powstaje poprzez plisowanie materiału – stąd też ich nazwa. Plisy mają nieco inną konstrukcję niż pozostałe rolety. Umieszczane są one w świetle okna na dwóch bocznych prowadnicach. Umożliwiają zmianę pozycji, dlatego plisa może rozciągać się na całej wysokości okna lub może być rozwinięta tylko w jego górnej albo dolnej części. To powoduje, że świetnie sprawdza się też tam, gdzie osłonięta ma być tylko dolna część okna.