Tektura lita i tektura falista to dwa różne rodzaje materiałów opakowaniowych, które mają różne właściwości i zastosowania. Czym dokładnie różnią się one między sobą? Jaki rodzaj tektury najlepiej nadaje się do pakowania produktów?

Czym różnią się tektura lita i falista?

Tektury to materiały bardzo popularne w branży opakowaniowej, ponieważ są one trwałe, wytrzymałe, ekologiczne i tanie. Najczęściej producent opakowań wykorzystuje tekturę litą i falistą. Czym dokładnie są te rodzaje tektur? Tektura lita to cienki i dość sztywny rodzaj materiału, który jest powszechnie stosowany do pakowania produktów. Wykorzystywany jest on między innymi na pudełka na produkty spożywcze, kosmetyki, leki czy też jako opakowania produktów elektronicznych. Powstaje poprzez połączenie ze sobą wielu warstw papieru. Tektura lita jest zazwyczaj cieńsza i lżejsza niż tektura falista, chociaż jej waga będzie zależała głównie od jej gramatury – grubości. Natomiast tektura falista jest grubszym materiałem, który składa się z przynajmniej trzech warstw – zewnętrznej warstwy płaskiego papieru, wewnętrznej warstwy papieru falistego, inaczej karbowanego i kolejnej zewnętrznej warstwy papieru płaskiego. Warstwa wewnętrzna nadaje tekturze falistej wytrzymałość i dodatkowo powoduje, że ma ona właściwości amortyzujące, co czyni ją częstym wyborem do produkcji pudeł wysyłkowych i opakowań ochronnych na różne rodzaje produktów, które mogą zniszczyć się podczas transportu. Tektura falista jest zazwyczaj grubsza i cięższa niż tektura lita.

Kiedy zastosować opakowania z tektury litej, a kiedy z falistej?

Wybór między opakowaniem z tektury litej a falistej zależy od konkretnych potrzeb i rodzaju pakowanego produktu. Tektura lita jest idealna do lekkich produktów, które wymagają atrakcyjnego i przyciągającego wzrok opakowania, natomiast tektura falista lepiej nadaje się do cięższych produktów, w przypadku których duże znaczenie ma odpowiednia ochrona w trakcie magazynowania i przenoszenia. Jeśli produkt wymaga zarówno ochrony, jak i atrakcyjnego wyglądu, można zastosować połączenie tektury litej i falistej. Na przykład produkt można zapakować w pudełko z litego kartonu, które następnie umieszcza się w pudełku transportowym z tektury falistej w celu uzyskania jeszcze lepszej ochrony. Warto też wskazać, że drukarnia opakowań może wykonać nadruki na tekturze litej oraz falistej. Stosowane są też inne metody jej personalizacji, na przykład kaszerowanie, czyli oklejanie za pomocą zadrukowanego papieru. Opakowania z tektury litej są też często uszlachetniane, na przykład pokrywa się je dekoracyjnymi foliami lakierowanymi, matowymi, satynowymi, wykonuje się na nich złocenia.