Gdy słońce przygrzewa, warto założyć okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko poprawiają komfort widzenia, ale również zapewniają dodatkową ochronę dla wrażliwych tkanek oczu. Osoby, które mają wadę wzroku, często stają wtedy przed dylematem. Jak nosić okulary przeciwsłoneczne, gdy jednocześnie trzeba korzystać z korekcji? Obecnie jest na to kilka sposobów. Sprawdź je!
Okulary przeciwsłoneczne to niezbędny dodatek ciepłe dni. Za ich pomocą można zabezpieczyć oczy przed promieniowaniem UV, które jest dla nich wysoce szkodliwe. Promienie UV ze Słońca powodują szybsze starzenie się tkanek przez uszkodzenie DNA, co przekłada się na większe ryzyko schorzeń oczu, na przykład AMD – zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy. Ochrona oczu jest ważna nie tylko latem, ale też zimą – w każdy dzień, gdy słońce silnie przyświeca. Jak zadbać o nią wtedy, gdy nosi się okulary korekcyjne?
Nie tylko soczewki kontaktowe
Wiele osób noszących okulary korekcyjne latem decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych. To wygodna alternatywa dla okularów – doskonale nadają się do uprawiania sportów i nie tylko.
Soczewki kontaktowe, które korygują wadę wzroku, pozwalają wtedy także na założenie zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Wtedy można zapewnić oczom skuteczną ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.
Jednak nie zawsze można założyć soczewki kontaktowe. Niektóre osoby także nie tolerują ich zbyt dobrze, na przykład odczuwają wtedy nadmierny ucisk, suchość oczu. Czy można zatem w jakiś sposób ochronić oczy przed promieniowaniem UV za pomocą okularów korekcyjnych? Tak, to możliwe!
Obecnie najczęściej stosuje się dwa modele:
- okulary korekcyjne przeciwsłoneczne
- okulary korekcyjne fotochromowe
Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwa rodzaje okularów? Na jaki model warto się zdecydować?
Okulary przeciwsłoneczne z korekcją wady wzroku
Okulary przeciwsłoneczne mogą być wyposażone w szkła pozwalające na korygowanie wady wzroku. W tym przypadku stosowane są specjalne szkła o takiej samej korekcji jak te zwykłe, ale są one przyciemniane – mogą mieć klasyczny kolor czarny, ale również inne kolory, na przykład brązowy, szary czy zielony.
Takie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne przeznaczone są do noszenia zamiast zwykłych okularów. Najczęściej mają stylowe oprawki, które wpasowują się modny wygląd wakacyjnych dodatków, dlatego na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że są to okulary korekcyjne.
To wobec tego kapitalna propozycja przeznaczona dla każdego, kto chciałby zadbać o ostre widzenie także w trakcie słonecznych dni – bez konieczności noszenia soczewek kontaktowych.
Okulary korekcyjne fotochromowe
Druga propozycja to okulary korekcyjne fotochromowe. W tym przypadku mamy do czynienia z niego inną konstrukcją, która charakteryzuje się zmiennością odcienia szkieł.
Cechą „fotochromów” jest ich dopasowanie się do oświetlenia, dlatego wtedy, gdy jest ono mocniejsze, szkła stają się ciemniejsze, z kolei wtedy, gdy na zewnątrz jest ciemniej lub też osoba nosząca takie okulary znajduje się we wnętrzu, szkła okularów rozjaśniają się. Z tego względu okulary fotochromowe są często określane także jako samobarwiące.
W tym przypadku można zrezygnować z noszenia przy sobie dwóch par okularów – jednej zwykłej, z przezroczystymi szkłami korekcyjnymi, natomiast drugiej ze szkłami przeciwsłonecznymi. Za pomocą okularów fotochromowych można skutecznie zabezpieczyć oczy przed promieniowaniem UV, a przy tym cieszyć się maksymalną ostrością widzenia.
Gdzie kupić okulary korekcyjne przeciwsłoneczne i fotochromowe?
Dzisiaj okulary korekcyjne przeciwsłoneczne i fotochromowe można zamówić w każdym dobrym salonie optycznym. Pracownik może zaproponować wtedy do wyboru różne warianty szkieł oraz pomóc w doborze oprawek.
Również korekcyjne okulary przeciwsłoneczne i fotochromowe można zamawiać za pośrednictwem internetu – taką opcję ma obecnie wiele salonów, dlatego też można wtedy zakupić potrzebną parę bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko podać wyniki badań wzroku, wybrać oprawki i szkła, aby gotowa para była dostarczona przez kuriera lub pocztę nawet w przeciągu kilku dni.