Rozwiązania w dziedzinie przemysłu 4.0 niosą ze sobą szereg korzyści, dlatego obecnie na korzystanie z nich decyduje się tak wiele firm. Jakie z nich sprawdzą się w mikro i małym przedsiębiorstwie?

Mniejsze przedsiębiorstwa także mogą czerpać z rozwiązań, jakie oferuje przemysł 4.0 oraz związana z nim transformacja cyfrowa. Dzięki nim można kompleksowo wspierać działanie firm i przez wspierać jej przyszłościowy rozwój. Sprawdź, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w mikro i mniejszych firmach.

Oprogramowanie komputerowe

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem na przekształcenie firmy z analogowej w cyfrową jest odpowiednio dobrane do jej potrzeb oprogramowanie komputerowe. Tego rodzaju transformacja cyfrowa umożliwia efektywne prowadzenie zróżnicowanych procesów, które na co dzień realizowane są w firmie przez jej pracowników. Wspiera ich działania, redukuje koszty, minimalizuje ryzyko błędów.

Mikro i małe firmy mają obecnie do dyspozycji szeroką gamę różnych programów komputerowych. Są to zarówno programy o uniwersalnym zastosowaniu, jak i te, które są dopasowane do potrzeb konkretnych branż.

W mniejszych firmach najczęściej wybierane są programy jak:

  • programy do fakturowania
  • programy do księgowości i obsługi kadr i płac
  • programy magazynowe
  • programy ERP – modułowe programy do zarządzania różnymi zasobami firmy
  • programy ecommerce do obsługi sklepów online
  • programy CRM do zarządzania obsługą klienta

Oczywiście, są to wyłącznie wybrane rodzaje programów, ponieważ do dyspozycji jest ich znacznie więcej. Firmy mogą też wybierać programy dedykowane, na przykład jak programy TMS do zarządzania transportem.

Wspomagana przez odpowiednio dobrane programy transformacja cyfrowa może zatem zaoferować szereg korzyści dla firmy, także bez ponoszenia wysokich kosztów.

Cloud computing – chmura obliczeniowa

Kolejnym rozwiązaniem wspomagającym działalność mikro i małych firm, jakie przyniósł ze sobą przemysł 4.0, jest cloud computing. Termin ten odnosi się do chmury obliczeniowej, czyli do wszelkiego rodzaju rozwiązań informatycznych dostępnych online, czyli w chmurze.

Obecnie w chmurze można korzystać z programów komputerowych. Dzięki temu firma nie musi instalować oprogramowania na swoich komputerach, ponieważ można uzyskać do nich dostęp przez internet. Wystarczy jedynie zalogowanie się na konto użytkowania, na dowolnym komputerze i w dowolnym miejscu.

Dzięki rozwiązaniom jak cloud computing firmy mogą również bezpiecznie przechowywać posiadane dane. Są one wtedy umieszczane na odpowiednio zabezpieczonych serwerach zewnętrznych, dlatego można uzyskać do nich dostęp nawet w przypadku awarii komputerów firmowych.

Marketing internetowy

W ramach działań jak transformacja cyfrowa prowadzony jest także marketing internetowy, który dzięki nowoczesnym technikom przemysłu 4.0 jest jeszcze skuteczniejszy.

Mikro i małe firmy mogą korzystać obecnie z różnych metod reklamy internetowej, do których zaliczane są między innymi reklama w wyszukiwarkach, w mediach społecznościowych czy też prowadzona za pomocą aplikacji mobilnych na smartfonach.

Współczesny marketing online wykorzystuje szeroką gamę danych, umożliwiając prowadzenie ich zaawansowanych analiz, aby dopasowywać przekaz reklamowy specjalnie do potrzeb odbiorcy. Dzięki temu reklama internetowa może być znacznie skuteczniejsza.

To wyłącznie wybrane rozwiązania, jakie aktualnie oferuje transformacja cyfrowa dla mikro i dla małych firm. Warto zapoznać się z różnymi perspektywami, jakie daje przemysł 4.0, a także skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie.