Tynk na ścianie - tekstura

Prace tynkarskie można wykonywać ręcznie, lecz obecnie coraz częściej stosuje się nowoczesne agregaty tynkarskie. Jakie mają zalety?

Tynki maszynowe to tynki, które nakładane są na nawierzchnie z użyciem agregatów tynkarskich. Urządzenia te są obecnie stosowane coraz częściej, aby nie tylko przyspieszyć prace tynkarskie, lecz też zadbać o ich wysoka jakość. Z przykładowymi agregatami można zapoznać się na stronie internetowej jego producenta: agregatymalek.pl.

Dlaczego warto zdecydować się na tynkowanie z użyciem agregatów? Oto 3 najważniejsze zalety związane z wykonaniem prac tynkarskich tą techniką.

Szybkość tynkowania

Tynkowanie ręczne jest bardzo czasochłonne. Prace należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania mieszanki do tynkowania – musi być ona zmieszana z wodą i dokładnie wymieszana. Następnie gotowy tynk nanoszony jest na nawierzchnie z użyciem specjalnych narzędzi tynkarskich jak pace, kielnie. W przypadku tynkowania agregatem prace te są zautomatyzowane, dlatego odbywają się wtedy znacznie szybciej. Do kosza zasypowego w agregacie wsypuje się wtedy suchą mieszankę. Agregat podłączany jest do instalacji wodnej i pobiera wodę, a potem miesza ją z zaprawą. Gotowa zaprawa jest potem transportowana do lancy z dyszą i pistoletem i natryskiwana na nawierzchnię. Automatyzacja prac tynkarskich z użyciem agregatów pozwala wtedy na znaczne przyspieszenie wszystkich czynności. W ciągu jednego dnia pracy pracownik może wykonać wtedy znacznie więcej tynków niż ręcznie. To powoduje, że metoda ta rekomendowana jest w przypadku tynkowania większych nawierzchni na zewnątrz oraz we wnętrzach.

Wysoka jakość tynków

Drugą ważną zaletą, jaką niesie ze sobą tynkowanie maszynowe, jest jakość gotowych tynków. Są one lepsze niż te przygotowywane jako narzucane, co wynika z faktu, że nakładane są równomiernie z użyciem maszyny. Tynki maszynowe są równiejsze, gładsze, mogą jednocześnie pozostać cienkie, dlatego nie dochodzi wtedy do sytuacji, gdy tynk zajmuje znaczną ilość miejsca. Warto także wskazać, że tynki wykonane z użyciem agregatów są proste w obróbce. Stosowany jest wtedy odpowiedni sprzęt wykończeniowy, aby nadać im właściwą nawierzchnię i zadbać o ich estetyczny wygląd.

Niższe koszty prac

Ze względu na technologię stosowaną przez agregaty tynkarskie prace mogą przebiegać nie tylko szybko, ale również tanio. Pracownik przeznacza wtedy mniej czasu na wykonanie nawierzchni tynkowanej, co automatycznie daje niższe koszty jej inwestycji. Są one widoczne przede wszystkim w przypadku dużych nawierzchni przeznaczonych do tynkowania – wtedy można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Koszty związane z tynkowaniem maszynowym zależne są przede wszystkim od rodzaju tynków, a także od powierzchni. Firmy stosują różne metody wycen, dlatego przed skorzystaniem z oferty warto zapoznać się bliżej z propozycjami różnych firm tynkarskich. Można skontaktować się z nimi również przez internet, aby uzyskać dokładne informacje o cenach oraz indywidualne wyceny prac.