Włókniaki są często występującymi zmianami skórnymi. Jakie są główne przyczyny ich powstania? W jaki sposób można je usuwać?

Czym są włókniaki skóry?

Włókniaki to łagodne, nienowotworowe zmiany skórne, które zwykle pojawiają się na skórze jako małe, miękkie i cieliste lub ciemniejsze guzki. Często występują w miejscach, w których skóra ociera się o skórę lub ubranie, takich jak szyja, pachy, pachwiny lub pod biustem. Także mogą być widoczne na powiekach. Włókniaki są nieszkodliwe i zwykle bezbolesne, ale dla niektórych osób mogą być uciążliwe lub niepożądane pod względem estetycznym.

Jak dochodzi do powstania włókniaków?

Dokładna przyczyna włókniaków nie jest w pełni poznana, ale za główne powody ich powstania uznawane są:

Tarcie skóry

Ciągłe pocieranie skóry może prowadzić do powstawania włókniaków. Może to nastąpić w wyniku kontaktu skóry ze skórą, odzieży, biżuterii lub innych czynników zewnętrznych.

Predyspozycje genetyczne

Uważa się, że istnieją czynniki genetyczne, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na rozwój włókniaków.

Zmiany hormonalne

Wahania poziomu hormonów, na przykład podczas ciąży lub u osób z zaburzeniami równowagi hormonalnej, mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju włókniaków.

Nadmierna waga ciała

Nadwaga lub otyłość może zwiększać ryzyko rozwoju włókniaków, prawdopodobnie z powodu zwiększonych fałd skórnych i tarcia.

Włókniaki – czy konieczna jest konsultacja z dermatologiem?

W wielu przypadkach usuwanie włókniaków nie jest konieczne, ponieważ nie powodują one żadnych dolegliwości. Niektóre osoby wolą jednak zdecydować się na ich leczenie, na przykład ze względów estetycznych. Przed przystąpieniem do usuwania włókniaków należy skonsultować się z dermatologiem lub innym pracownikiem służby zdrowia, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednią metodę usuwania zmian w oparciu o ich rozmiar, lokalizację i charakterystykę. Profesjonalne konsultacje dermatologiczne – dermatolog Rzeszów – umów się na wizytę, aby uzyskać pomoc specjalisty!

Jak usuwać włókniaki?

Aby usunąć włókniaki, można zastosować kilka metod, które dobierane są w zależności od wielkości zmiany:

Wycięcie

Włókniak może zostać usunięty chirurgicznie przez dermatologa. Znieczulenie miejscowe jest zwykle stosowane w celu znieczulenia obszaru przed zabiegiem. Taka metoda używana jest w przypadku większych włókniaków.

Krioterapia

Na zmianę skórną nakładany jest ciekły azot, który następnie powoduje jego zamarznięcie i odpadnięcie. Ta metoda jest znana jako kriochirurgia i jest często stosowana w przypadku mniejszych włókniaków.

Laserowe usuwanie włókniaków

Laser służy do wypalania włókniaka, powodując jego usunięcie. Ta metoda jest zwykle stosowana w przypadku mniejszych zmian skórnych.

Podwiązanie

Związanie włókniaka u jego podstawy sterylną nicią lub sznurkiem może odciąć dopływ krwi, powodując z czasem jego obumieranie i odpadanie. Także ta metoda jest powszechnie stosowana w przypadku mniejszych włókniaków. Dostępne są też domowe metody usuwania włókniaków, na przykład za pomocą maści salicylowej albo octu jabłkowego, ale nie zawsze są one efektywne.