W kancelarii notarialnej można zawrzeć różne rodzaje umów w formie aktów notarialnych. Jak wybrać dobrego notariusza? Sprawdź porady, które będą pomocne przy znalezieniu dobrej kancelarii!

Kiedy konieczne jest udanie się do notariusza?

Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się prowadzeniem czynności prawnych w imieniu swoich klientów. Zajmuje się on przede wszystkim przygotowywaniem aktów notarialnych, które wywołują skutki prawne, a także oferuje szereg innych usług, które określone są w przepisach prawa.

U notariusza można zapisać między innymi poniższe dokumenty:

 • umowa kupna i sprzedaży nieruchomości
 • umowa przedwstępna
 • umowa deweloperska
 • pełnomocnictwo notarialne
 • testament notarialny
 • umowa darowizny
 • poświadczenie dziedziczenia – przyjęcie albo odrzucenie spadku
 • umowa majątkowa małżeńska, tzw. intercyza

Do jakiej kancelarii notarialnej warto się udać?

Osoba, która chciałaby skorzystać z usług notarialnych, może samodzielnie zdecydować się na konkretną kancelarię notariusza.

Gdy poszukiwana jest sprawdzona kancelaria notarialna Kraków to tylko jedno z wielu miast w Polsce, gdzie można udać się do takiego punktu. Kancelarie działają zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach.

Wybierając odpowiednią kancelarię notarialną, warto przede wszystkim kierować się poniższymi kwestiami:

 1. Doświadczenie kancelarii notarialnej – warto zwrócić uwagę na jej obecność na rynku, ponieważ im dłużej działa notariusz, tym wyższa szansa, że jego usługi będą na wysokim poziomie.
 2. Opinie wystawione przez klientów notariusza – można obecnie sprawdzić je bezpośrednio na stronach kancelarii w formie referencji, ale również na innych stronach internetowych, na przykład w wyszukiwarce lub w mediach społecznościowych. Pozytywne opinie świadczą o tym, że kancelaria jest godna zaufania.
 3. Godziny otwarcia kancelarii notarialnej – najlepiej wybrać kancelarię, z której usług będzie można skorzystać w dogodnych godzinach.

Oczywiście, pod uwagę można wziąć także innego rodzaju czynniki, między innymi są to opłaty w kancelarii notarialnej. Mogą być one takie same jak w taksie notarialnej, ale również tańsze, co pozwala często na zaoszczędzenie sporych sum przy korzystaniu z usług notariusza.

O skorzystaniu z usług notarialnych może również decydować jakość obsługi w kancelarii. Można często rozpoznać ją już podczas pierwszego kontaktu telefonicznego. Profesjonalna oraz pomocna obsługa pozytywnie świadczy o kancelarii i przełoży się na pełne zadowolenie z jej usług.

Ile kosztują usługi kancelarii notarialnych?

Ceny związane z usługami notarialnymi powiązane są przede wszystkim z ich rodzajem.

Najwięcej trzeba będzie zapłacić za usługi związane z przygotowaniem aktów notarialnych dotyczących nieruchomości, ponieważ są one zależne od wartości nieruchomości. Ceny mogą wynosić wtedy nawet kilka tysięcy złotych. Kilkaset złotych kosztuje napisanie testamentu notarialnego czy poświadczenia dziedziczenia.

Wiele kancelarii notarialnych prezentuje cenniki swoich usług na stronach internetowych, gdzie można zapoznać się z nimi bliżej.