Leczenie zębów

Wizyta u stomatologa nie zawsze wiąże się z bólem i nieprzyjemną procedurą. Dbałość o zdrowie zębów oraz jamy ustnej to kluczowa kwestia, która może zapobiec wielu problemom i kosztownym zabiegom w przyszłości. Profilaktyczne działania mające na celu utrzymanie higieny oralnej to przede wszystkim scaling (skaling) oraz piaskowanie zębów.

Scaling

Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego to rutynowy zabieg dentystyczny. Kamień nazębny to utwardzona płytka bakteryjna, która gromadzi się na zębach w wyniku niewystarczającej higieny i może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz chorób przyzębia. Skaling wykonuje się przy pomocy specjalistycznych narzędzi ultradźwiękowych, które bezboleśnie usuwają nagromadzony kamień powyżej i poniżej linii dziąseł.

Piaskowanie

Piaskowanie to procedura, w trakcie której za pomocą specjalnego urządzenia zęby są czyszczone strumieniem wody z dodatkiem drobnych cząsteczek środka czyszczącego (sodu bikarbonatu). Piaskowanie efektywnie usuwa przebarwienia i osady z powierzchni zębów, pożyteczne jest zwłaszcza dla osób palących papierosy czy pijących dużo kawy lub herbaty.

Zapobieganie próchnicy – fluoryzacja

Kolejnym częstym zabiegiem wykonywanym w ramach profilaktyki próchnicy jest fluoryzacja. Fluoryzacja to proces polegający na aplikacji na powierzchnię zębów fluorków, które mają zdolność do wbudowywania się w strukturę szkliwa, czyniąc je bardziej odporne na działanie kwasów oraz hamując rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Zabieg jest prosty i szybki, a jego regularne przeprowadzanie może znacząco zredukować ryzyko tworzenia się ubytków w zębach.

Zabiegi lecznicze i estetyczne

W przypadku stwierdzenia przez dentystę ubytku próchnicowego lub zaawansowanego uszkodzenia zęba, konieczne są bardziej zaawansowane zabiegi. Popularnym i często wykonywanym zabiegiem w trosce o utrzymanie zęba w jamie ustnej jest leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja. To proces polegający na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba, czyli jego wewnętrznej części zawierającej naczynia krwionośne i nerwy. Kanały zębowe są następnie oczyszczane, dezynfekowane i wypełniane, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Leczenie to umożliwia zachowanie zęba, który w przeciwnym wypadku musiałby zostać usunięty.

Coraz więcej osób decyduje się także na zabiegi estetyczne, takie jak wybielanie zębów. Wybielanie to proces, który ma na celu rozjaśnienie koloru szkliwa i przywrócenie zębom ładniejszego wyglądu. Może być przeprowadzane za pomocą specjalnych żeli wybielających nałożonych przez dentystę w gabinecie lub za pomocą systemów do stosowania w domu. Ważne jest, aby wybielanie było przeprowadzone pod kontrolą stomatologa, tak by uniknąć uszkodzenia zębów i dziąseł.

Podsumowując, najczęstsze zabiegi stomatologiczne obejmują działania profilaktyczne, takie jak scaling i piaskowanie, mające na celu utrzymanie zębów w czystości. Fluoryzacja zapobiega próchnicy, a leczenie kanałowe ratuje zęby przed usunięciem. Dla poprawy estetyki uśmiechu stosuje się wybielanie zębów. Wszystkie te procedury wpływają na zdrowie i wygląd naszego uśmiechu, a regularne wizyty u dentysty umożliwiają utrzymanie zębów w doskonałej kondycji.