Właściwie dobrana odzież do wykonywania obowiązków zawodowych ma na celu zapewnienie pracownikom właściwego zabezpieczenia przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. W tym celu wykorzystuje się również odzież ochronną. Czym ona jest? Jakie są jej główne rodzaje? Kiedy jest ona używana?

Czym jest odzież ochronna?

Termin odzieży ochronnej odnosi się do rodzaju odzieży, która ma na celu zapewnienie ochrony przed różnymi czynnikami szkodliwymi oraz niebezpiecznymi, które mogą występować na stanowiskach pracy oraz w środowisku pracy.

Nie należy mylić jej z innym typem odzieży dla pracowników, czyli odzieżą roboczą. Głównym celem odzieży roboczej jest zabezpieczenie przed zabrudzeniem, pomniejszymi urazami, dlatego nie musi ona spełniać aż tak wyśrubowanych wymogów jak odzież ochronna.

Odzież ochronna – jakie ma zastosowanie?

Przeznaczenie odzieży ochronnej jest bardzo szerokie, ponieważ może ona zapewnić ochronę przed wieloma czynnikami, między innymi fizycznymi, chemicznymi, biologicznymi.

Wykorzystuje się ją między innymi w branży medycznej, chemicznej, petrochemicznej, przemysłowej, elektronicznej i elektrycznej, spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej, aby wspomnieć jedynie o paru z nich.

Odzież ta może zapewniać skuteczną ochronę między innymi przed urazami fizycznymi, na przykład przecięciami, oparzeniami wywołanymi przez wysoką temperaturę, porażeniem prądem elektrycznym. Może też chronić przed negatywnym działaniem różnych drobnoustrojów jak bakterie, wirusy czy grzyby.

Różne rodzaje odzieży pozwalają na dobranie jej specjalnie do rodzaju zagrożeń, jakie pojawiają się na danym stanowisku pracy. Dzięki temu może ona zapewnić pracownikom najwyższy poziom ochrony i zredukować ryzyko wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Rodzaje odzieży ochronnej

Kategoria odzieży ochronnej jest bardzo szeroka i obejmuje ona różne typy ubrań. Zalicza się do nich między innymi:

  • koszule i koszulki
  • kombinezony
  • kurtki
  • spodnie
  • fartuchy
  • obuwie

Gdzie można kupić odzież ochronną do pracy?

Taka odzież jest obecnie dostępna w asortymencie wielu producentów, dlatego można dopasować ją indywidualnie do swoich potrzeb i oczekiwań, a także posiadanego budżetu.

Można między innymi kupić ją bezpośrednio, na przykład w sklepie, który prowadzi producent odzieży ochronnej Mark Helper. Dostępna jest także w sklepach BHP – oferujących artykuły bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zamówienia na różne rodzaje odzieży ochronnej są również przyjmowane w internecie, dzięki czemu można bez problemów otrzymać ją z dostawą do firmy.

O czym pamiętać przy kupnie odzieży ochronnej?

Wybór właściwej odzieży ochronnej przeznaczonej dla pracowników ma bardzo duże znaczenie. O czym powinien pamiętać pracodawca, gdy chce zdecydować się na jej kupno?

Przeznaczenie odzieży

Należy uwzględnić jej zastosowanie oraz rodzaj, aby dopasować ją do konkretnego stanowiska pracy i zapewnić właściwą ochronę dla pracowników przed pojawiającymi się na nim czynnikami.

Normy i certyfikaty odzieży

Odzież ochronna powinna spełniać określone normy i posiadać certyfikaty potwierdzające jej efektywność w ochronie przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi. Dzięki temu pozwala ona na uzyskanie najlepszej ochrony.

Rozmiar odzieży

Trzeba też uwzględnić rozmiary ubrań, dlatego pracodawca musi w tym przypadku skonsultować się z pracownikami, by dobrać ją odpowiednio.

Pora roku

Gdy odzież ochronna ma być używana na zewnątrz, duże znaczenie ma również dopasowanie jej pod kątem konkretnej pory roku. Na zimę polecane są kurtki i spodnie o ocieplonej budowie, natomiast latem te, które zapewniają lepszą przewiewność.